Переплата за формулою «Роттердам+» складає 15 мільярдів гривень

Оцінка статті на цей момент: +1/-0
Читати Не читати Коментувати
  • 3145 Перегляди
  • 1 Коментарі
  • 04/10/2018Дата публікації

НАБУ знаходиться на фінальній стадії розслідування справи про безпідставність застосування формули «Роттердам+».

Національне антикорупційне бюро України отримало економічний звіт фахівців, який вказує на безпідставність застосування формули «Роттердам +», згідно з якою вартість вугілля в тарифах на електроенергію стала розраховуватися на основі європейського індексу API2, проте необхідно ще провести експертизу. Як передає кореспондент УНІАН, про це на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції заявив директор НАБУ Артем Ситник.

«Днями отримано економічний звіт фахівців про те, що дійсно було безпідставно застосовано тариф «Роттердам+», встановлена сума незаконно стягнутих, фактично, отриманих коштів в результаті необгрунтованого застосування цієї формули, - ця сума становить 15 мільярдів гривень», - сказав він.

«Для того, щоб прийняти остаточне рішення у справі, потрібна експертиза. Зараз вирішується питання разом з прокурором про її призначення. Після отримання експертизи буде остаточне рішення», - додав директор НАБУ. Крім того, Ситник зазначив, що у кримінальному провадженні є низка міжнародно-правових доручень, відповіді на які також впливатимуть на остаточне рішення. «Робота проведена. Фактично зараз ми на фінальній стадії до остаточного рішення», - констатував він.

Нагадаємо, в серпні 2017 року НАБУ почало кримінальне провадження, в рамках якого підозрюються голова і члени колишнього складу Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики й комунальних послуг (НКРЕКП), які, діючи в інтересах генеруючих компаній-операторів теплоелектростанцій, при формуванні оптової ринкової ціни необгрунтовано включили до неї формулу, яка завищує вартість енергетичного вугілля в тарифах на електроенергію (формула «Роттердам +»). У НАБУ встановили, що такі дії НКРЕКП привели до того, що генеруючі компанії-оператори ТЕС отримали надприбутки, а споживачі електроенергії зазнали безпідставних витрат. При цьому, в документах бюро безпосередньо згадується формула «Роттердам +», яка привела до економічно необґрунтованого збільшення ціни на електроенергію, яку купувало у генеруючих компаній держпідприємство «Енергоринок».

Що таке Роттердам+

Формула «Роттердам +» була затверджена постановою НКРЕКП №289 від 3 березня 2016 року «Про затвердження Порядку формування прогнозованої оптової ринкової ціни електричної енергії».

Відповідно до неї, гранична вартість енергетичного вугілля в тарифі на електроенергію, яку виробляють ТЕС, формується на основі біржових цін на вугілля в Європі (в портах Роттердам, Амстердам, Антверпен).

У НКРЕКП заявляли, що така методика розрахунку повинна була усунути ручне регулювання цін, забезпечити незалежність від поставок із зони АТО і звільнити Україну від проблем з накопиченням достатньої кількості вугілля для проходження опалювального сезону.

Ця формула була розкритикована експертами, а також урядом. Зокрема, міністр енергетики Ігор Насалик сказав, що нове ціноутворення не вирішило проблеми диверсифікації поставок вугілля.

Оцінка статті на цей момент: +1/-0
Читати Не читати Коментувати
 
 

Коментарі 1

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!

Як прізвища фахівців, ща надали економічний звіт? Чому вони анонімні? Міжнародні експерти, що підтримали формулу, мають прізвища.