Журналістика даних: ПосібникЯк згуртувати людей навколо ваших даних

  • 2637 Перегляди
  • 0 Коментарі
  • 14/02/2013Дата публікації

Майже такою ж важливою, як публікація даних, є реакція вашої аудиторії. Ви людська істота – вам властиво періодично робити помилки, щось випускати з поля зору чи приходити до хибних ідей. Ваша аудиторія – один із найкорисніших ваших активів. Вони мають змогу перевіряти факти та вказувати на речі, які ви не взяли до уваги.

Ілюстрація 116. Чи потрібно продовжувати розслідування? (Wired.co.uk)

Втім, залучення аудиторії – це непроста справа. Ви маєте справу з групою людей, які роками користувалися інтернетом, звикли стрибати з сайту на сайт і не залишати за собою нічого, окрім саркастичних коментарів. Створення рівня довіри між вами та вашими користувачами має критичне значення – їм потрібно знати, що вони отримають, як вони можуть реагувати і як можуть пропонувати зворотний зв’язок, а також вони мають знати, що до цього зворотного зв’язку прислухаються.

Але спочатку вам слід подумати про те, яку аудиторію ви маєте чи яку хотіли б отримати. Ту, яка отримуватиме та постачатиме інформацію про дані, з якими ви працюєте. Якщо це пов’язане із специфічною галуззю, тоді вам треба буде застосувати специфічні способи зв’язку з цією галуззю. Чи це комерційні структури, з якими ви хочете налагодити стосунки так, щоб вони мали бажання поширювати наявні у вас ресурси і результати вашої праці на ширшу аудиторію? Чи це веб-сайт місцевих громад, або форум, з яким ви хочете сконтактуватися? Чи це фахові видання, які можуть опублікувати деякі з сюжетів, знайдених вами у даних?

Соціальні медіа – це також важливий інструмент, хоч тут знову є залежність від того типу даних, з яким ви працюєте. Якщо ви розглядаєте статистику глобального постачання товарів, то навряд чи ви знайдете групу в Фейсбуку чи Твіттері, яка буде вельми зацікавлена у вашій роботі. З іншого боку, якщо ви маєте справу з індексами корупції з усього світу, це імовірно зацікавить ширшу аудиторію.

Коли йдеться про Твіттер, тут найкращим підходом може бути встановлення зв’язків з відомими особами, із коротким поясненням, чому ваша робота є важливою, та лінком на неї. Якщо вам пощастить, вони зроблять ретвіт також і їхнім читачам. Це чудовий спосіб поширити вашу роботу з мінімальними зусиллями – але не докучайте людям!

Як тільки на вашу сторінку стали заходити люди, вам слід подумати проте, як ця аудиторія буде взаємодіяти з вашою розробкою. Звісно, вони можуть прочитати написану вами статтю, подивитися на інфографіку чи карти, але вкрай цінно дати вашим користувачам змогу залишити свою відповідь. Це як ніщо інше створить у вас краще уявлення про тему, на яку ви пишете, та забезпечить інформацію для подальшої роботи над нею.

По-перше, само собою зрозуміло, що вам слід публікувати «сирі» дані разом із вашими статтями. Це може бути звичайний текст, де дані розмежовані крапкою з комою, або сторонній сервіс на кшталт Google Docs. У цій ситуації існуватиме лише одна версія даних, і ви зможете внести в неї правки, якщо це потрібно, у разі виявлення помилок. А ще краще зробити й те, і інше. Подбайте, щоб доступ людей до ваших «сирих» матеріалів був якомога простішим.

Тоді почніть міркувати про те, чи є інші способи взаємодії з вашою аудиторією. Відстежуйте, до яких частин ваших баз даних існує найбільша увага – імовірно, що ділянки з найбільшим трафіком говорять про щось таке, що ви могли пропустити. Наприклад, ви можете не звернути увагу на статистику бідності в Ісландії, але якщо до цих даних існує підвищена увага, можливо, тут є щось таке, на що варто поглянути ретельніше.

Не обмежуйтеся стандартним вікном для коментарів. Чи можна зробити так, щоб коментарі додавалися до певних клітин у електронній таблиці? Чи певних областей у інфографіці? Хоч більшість онлайнових видавничих систем зазвичай не дозволяють цього, варто поглянути, чи не можна створити щось трохи індивідуальніше. Імовірні вигоди від цього не слід недооцінювати.

Переконайтеся, що інші користувачі також бачать ці коментарі – вони в багатьох випадках мають майже таку цінність, як оригінальні дані, і якщо ви залишите цю інформацію лише для себе, ви позбавляєте свою аудиторію цих вартісних речей.

Насамкінець, інші люди можуть забажати опублікувати їхню власну інфографіку чи статті, виходячи з тих самих джерел даних – подумайте про те, як краще поєднати ці завдання, та надавайте коротку інформацію про їхню роботу. Можна, наприклад, використати специфічний хештег до цієї бази даних, або якщо робота насичена ілюстраціями, її можна поширити в групі у Flickr.

Стане в пригоді й можливість більш конфіденційного поширення інформації – у деяких випадках людям може бути небезпечно публічно поширювати їхні внески до бази даних, або їм просто незручно це робити. Ці люди, імовірно, нададуть перевагу відправленню інформації на електронну пошту, або навіть через анонімне вікно коментарів.

Найважливіше, що ви можете зробити з вашими даними – це розповсюджувати їх так широко й відкрито, як тільки це можливо. Якщо ваші читачі можуть перевіряти вашу роботу, знаходити ваші помилки та вишукувати речі, які ви випустили, - це безмежно покращить як вашу журналістику, так і враження, отримані вашими читачами.

Дункан Гір, Wired.co.uk

 
 

Коментарі 0

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!