Журналістика даних: ПосібникГромадські дані стають соціальними

  • 2122 Перегляди
  • 0 Коментарі
  • 14/02/2013Дата публікації

Дані – безцінні. Доступ до даних спроможний висвітлити теми в такий спосіб, який веде до результату. І навпаки, неякісна робота з даними може трансформувати факти в непрозору структуру, яка ні про що не повідомляє. Якщо дані не спонукають до дискусії або не надають контекстуального розуміння, їх вартість для громадськості може бути обмеженою.

Нігерія повернулася до демократії в 1999 році після довгих років військової диктатури. Спроби прозондувати факти, що стояли за даними, сприймалися владою як публічний виклик і розглядалися як наміри поставити під сумнів і без того заплямовану репутацію хунти. Закон про офіційні секрети вимагав від держслужбовців не поширювати урядову інформацію. Навіть через 13 років після повернення до демократії доступ до урядових даних може бути складною справою. Дані про державні витрати мало що говорять більшості громадськості, яка не вельми обізнана з бухгалтерією та складною арифметикою.

З поширенням мобільних телефонів та ростом кількості нігерійців, що мають онлайновий доступ, ми у BudgIT побачили гарну нагоду використати технології візуалізації даних для пояснення державних витрат та залучення людей до цієї тематики. Для цього нам треба було залучити користувачів різних комп’ютерних платформ та знайти доступ до наших громадян через неурядові організації. Мета проекту: зробити громадські дані соціальними, а також збудувати розлогу соціальну мережу з людей, що вимагають змін.

Ілюстрація 114. Фрагмент програми BudgIT (BudgIT Nigeria)

Щоб успішно залучати користувачів, нам треба розуміти, чого вони прагнуть. Що хвилює громадян Нігерії? Де вони відчувають брак інформації? Як ми можемо зробити дані суттєвими для їхнього життя? Найперша цільова аудиторія BudgIT’s – це середньостатистичний освічений нігерієць, який має доступ до онлайнових форумів та соціальних медіа. Для того, щоб позмагатися за обмежену увагу користувачів, залучених до широкого розмаїття захоплень (ігри, читання, спілкування) нам треба було подати дані в стислій та лаконічній манері. Після того, як цей фрагмент даних пошириться в Твіттері чи як інфографіка, виникає можливість більш тривалої взаємодії з більш інтерактивними практиками, щоб користувачі могли отримати ширшу картину.

Під час візуалізації даних важливо усвідомлювати рівень обізнаності наших користувачів із технологіями даних. Складні діаграми та інтерактивні програми, якими б красивими та хитромудрими вони не були, можуть бути неспроможні забезпечити змістовну комунікацію з нашими користувачами, виходячи з їхнього попереднього досвіду інтерпретації даних. Якісна візуалізація говорить з користувачами мовою, яку вони можуть зрозуміти, і повідомляє історію, з якою вони легко можуть відчути зв’язок.

Ми залучили понад 10 тисяч нігерійців до теми бюджету, і ми поділяємо їх на три категорії, щоб переконатися, що кожна отримує оптимальні дані. Короткі пояснення цих категорій наведені нижче:

• Випадкові користувачі. Це користувачі, які хочуть отримувати інформацію просто та швидко. Їх цікавить картинка на основі даних, а не детальна аналітика. Їх можна залучити за допомогою Твіттера чи інтерактивної графіки.

• Активні користувачі. Користувачі, які пожвавлюють дискусію та використовують дані для збільшення знань у певній галузі, або щоб зробити із цих даних висновки. Для цих користувачів ми запровадили механізми зворотного зв’язку та можливість поділитися своїми ідеями з іншими у соціальних мережах.

• Фанатики даних. Ці користувачі хочуть мати сирі дані для візуалізації чи аналізу. Ми просто даємо їм ці дані для їхніх потреб.

Ілюстрація 115. Фрагмент програми BudgIT із слайдерами, що показують схильності громадян

Наша робота в BudgIT має на меті наступне:

Стимулювати дискусію навколо поточних трендів. BudgIT відстежує он-лайнові та офлайнові дискусії та вишукує і надає дані, пов’язані з цією тематикою. Наприклад, під час паливних страйків у січні 2012 року протестувальники незмінно переймалися потребою змінити паливні субсидії та зменшити «екзотичні» та непотрібні бюджетні витрати. BudgIT відстежив цю дискусію в соціальних мережах і за 36 напружених годин написав програму, яка дає змогу громадянам реорганізувати бюджет Нігерії.

Якісні механізми зворотного зв’язку. Ми виходимо на користувачів через дискусійні канали та соціальні медіа. Багато з них хочуть знати про сюжети, що стоять за даними, і багато хто запитує про наше ставлення. Ми дбаємо про те, щоб наші відповіді лише пояснювали факти, що стоять за даними, і не були спотворені нашими особистими чи політичними поглядами. Нам потрібно тримати канали зворотного зв’язку відкритими, активно відповідати на коментарі та залучати користувачів у творчий спосіб, дбаючи, щоб спільнота, яка формується навколо даних, зберігалася.

Працювати локально. Якщо база даних спрямована на конкретну групу, BudgIT має на меті локалізувати її контент та забезпечити дискусійний канал, що поєднує потреби та зацікавлення певної конкретної групи користувачів. Зокрема, ми зацікавлені у залученні користувачів до тем, які їх хвилюють, за допомогою СМС.

Після того, як ми оприлюднили дані про витрати на сайті yourbudgit.com, ми виходимо на наших громадян через різноманітні неурядові організації. Ми також плануємо розробити середовище співпраці, де громадяни та урядові структури можуть зустрічатися у меріях міст і обговорювати ключові питання бюджету, які слід вирішити в першу чергу.

Проект висвітлювався в місцевих та закордонних ЗМІ, від CP-Africa до BBC. Ми зробили огляд бюджетів 2002-2011 (оборонний сектор) для журналіста АР Джінка Ібукун. Більшість медійних організацій є фанатиками даних, і вони просили в нас наші дані для їхніх власних репортажів. Ми плануємо подальшу співпрацю з журналістами та виданнями протягом наступних місяців.

Олусен Онігбінде, BudgIT Нігерія

 
 

Коментарі 0

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!