Журналістика даних: ПосібникЯк працює "кухня даних" у Verdens Gang

  • 2589 Перегляди
  • 0 Коментарі
  • 14/02/2013Дата публікації

Сенс новинарської журналістики – це подавати читачам свіжу інформацію так швидко, як це можливо. Найшвидшим засобом може бути відео, фото, текст, графік, таблиця чи поєднання усього названого. У випадку з візуалізаціями мета та ж сама: швидке інформування. Нові інструменти роботи з даними дають журналістам змогу знаходити сюжети, які б вони не знайшли в інший спосіб, та презентувати історії по-новому. Ось кілька прикладів, що показують, як ми подаємо дані у найбільш популярній газеті Норвегії, Verdens Gang (VG).

Числа

Ілюстрація 110. Карта з даними платників податків та гравців у лотерею (Verdens Gang)

Сюжет цієї статті заснований на даних Бюро статистики Норвегії, даних платників податків та даних від національного лотерейного монополіста. В цій інтерактивній графіці читач може знайти різні види інформації по кожному норвезькому округу та муніципалітету. Оригінальна таблиця показує відсоток доходів, який витрачають на лотереї. Візуалізацію створено з використанням Access, Excel, MySql та Flash.

Мережі

Ілюстрація 111. Пишні пташки літають разом (Verdens Gang)

Ми застосували аналіз соціальних мереж, щоб дослідити зв’язки між 157 синами та доньками найбагатших людей Норвегії. Наш аналіз показав, що нащадки найбагатших осіб Норвегії також успадкували мережу зв’язків їхніх батьків. Хоч тут було понад 26000 зв’язків, інфографіка була виконана вручну у Фотошопі. Ми використовували: Access, Excel, Notepad, та інструмент аналізу соціальних мереж Ucinet.

Карти

Ілюстрація 112. Анімована теплокарта (Verdens Gang)

На цій анімованій теплокарті, поєднаній із простою стовпчиковою діаграмою, можна побачити дані про злочини, скоєні в центральній частині Осло, з погодинною розбивкою протягом вихідних днів – за кілька місяців. На цій же анімованій теплокарті видно кількість офіцерів поліції, що перебувають на роботі в один і той же час. Коли стаються злочини, кількість офіцерів поліції є найнижчою. Візуалізацію створено за допомогою ArcView разом із Spatial Analyst.

Дослідження текстів

Ілюстрація 113. Дослідження промов партійних лідерів (Verdens Gang)

Для цієї візуалізації ми дослідили тексти промов, виголошених сімома лідерами норвезьких політичних партій під час їхніх партійних з’їздів. Всі промови були проаналізовані, і ця аналітика дала ракурс для декількох публікацій. Кожна стаття отримала лінк на графік, і читачі отримали змогу досліджувати та вивчати мову політиків. Роботу було виконано за допомогою Excel, Access, Flash та Illustrator. Якби це було в 2012 році, то ми б зробили інтерактивну графіку на Javascript.

Заключні ремарки

Коли в нас виникає потреба візуалізувати статтю? Переважно у нас такої потреби нема, але часом ми хочемо це зробити, щоб допомогти нашим читачам. Журналістські сюжети, що містять великі обсяги даних, як правило, потребують візуалізації. Втім, ми критично підходимо до вибору тих даних, які маємо намір презентувати. Ми все це знаємо, коли пишемо статтю, але чи потрібно про це знати читачеві? Можливо, вистачить таблиці або простого графіка, що показує зміну ситуації від року А до року С. Головне в журналістиці даних – це не подавати гігантські обсяги даних. Головне – це журналістика!

У останні 2-3 роки спостерігався чіткий тренд до створення інтерактивної графіки та таблиць, які дозволяють читачеві заглиблюватися в різні теми. Гарна візуалізація – це як гарна картина. Ви розумієте, що на ній, подивившись на неї секунду чи дві. Чим більш ви дивитеся, тим більше помічаєте. Візуалізація не є гарною, коли читач не знає, з чого почати чи де зупинитися, або коли візуалізація перевантажена деталями. За такого сценарію, можливо, краще було б написати текст?

Джон Боунз, Verdens Gang

 
 

Коментарі 0

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!