Журналістика даних: ПосібникЖурналістські програми в ProPublica

  • 2475 Перегляди
  • 0 Коментарі
  • 12/02/2013Дата публікації

Журналістська програма – це велика інтерактивна база даних, яка передає журналістський сюжет. Розглядайте її так, як ви розглядали б будь-яку іншу форму журналістики. Вона просто використовує програмне забезпечення замість слів чи ілюстрацій.

Надаючи кожному читачеві дані, які мають для нього специфічне значення, журналістська програма може допомогти йому зрозуміти статтю так, що це матиме для нього особистий зміст. Вона може допомогти читачеві усвідомити його особистий зв’язок із ширшим національним феноменом, і посприяти в поєднанні того, що він знає, з тим, що йому було невідомо, таким чином заохочуючи до глибшого розуміння абстрактних ідей.

Ми схильні розробляти журналістські програми тоді, коли в нас є база даних (або коли ми вважаємо, що зможемо її отримати), яка є національною за масштабами але при цьому достатньо «гранульованою», щоб наводити суттєві деталі.

Журналістська програма повинна розповідати сюжет, і як будь-яка інша гарна стаття, вона потребує заголовка, автора, підзаголовка та врізу. Деякі з цих компонентів важко виокремити у інтерактивній програмі, але вони там є, якщо придивитися уважніше.

Крім цього, журналістська програма повинна бути генеративною – тобто, вона має генерувати нові статті та нову журналістську діяльність. Найкращі програми ProPublica використовувалися як підґрунтя для написання статей у місцевій пресі.

Як приклад розглянемо нашу журналістську програму Dollars for Docs («Долари лікарям»). Вона вперше відстежила мільйони доларів платежів від фармацевтичних компаній лікарям за їхні консультації, рекомендації тощо. Створена нами програма дала змог читачам знайти їхнього власного лікаря та побачити, скільки коштів той отримав. Журналісти з інших видань також користувалися цими даними. Понад 125 місцевих видань, включно з Boston Globe, Chicago Tribune та St. Louis Post-Dispatch, провели журналістські розслідування практики місцевих лікарів, використовуючи дані Dollars for Docs.

Декілька з цих місцевих публікацій були результатом формального партнерства, але більшість постала цілком незалежно – у деяких випадках ми мало що знали, а то й взагалі не знали про те, що над статтею ведеться робота, аж поки ця стаття не виходила. Оскільки ми є малим виданням, але національного масштабу, для нас це критично важливо. Ми не можемо знати місцеву ситуацію в 125 містах, але якщо наші дані допомагають журналістам, які знають місцеву ситуацію, створювати впливові публікації, наша місія виконана.

Ілюстрація 83. Карта Лос-Анджелеса (Los Angeles Times)

Одна з моїх улюблених журналістських програм - це «Карта Лос-Анджелеса» у Los Angeles Times, початок якій поклала колективна робота над картою багатьох районів Лос-Анджелеса, бо до запуску цього проекту не було незалежних, загальноприйнятих меж цих районів. Після цього початкового колективного проекту Los Angeles Times змогла взяти карти районів за основу для потужних проектів із журналістики даних – таких, як рівень злочинності за районами, якість шкільної освіти за районами тощо, - раніше б вони не мали змоги це зробити. Тож проект «Карти Лос-Анджелеса» виявився не тільки широким та специфічним водночас, - він ще й генеративний, і повідомляє людям власні сюжети.

Ресурси, необхідні для розробки журналістських програм, можуть суттєво відрізнятися. У New York Times десятки людей працюють над написанням програм та інтерактивною графікою. Та Talking Points Memo створила передову програму відстеження політичних опитувань, маючи команду з двох людей, і жоден із них не був фахівцем із комп’ютерних технологій.

Як більшість програмістів, що працюють в редакції, ми застосовуємо для розробки програм модифіковану методологію Agile. Ми швидко вносимо зміни та показуємо попередні варіанти іншим людям у редакції, з якими ми співпрацюємо. Найважливіше те, що ми працюємо в тісній взаємодії з журналістами та їхніми попередніми варіантами статей – навіть дуже попередніми. Ми діємо радше як репортери, аніж як традиційні програмісти. На додачу до написання коду ми телефонуємо нашим джерелам, збираємо інформацію та експертні коментарі. Було б дійсно складно розробити гарну журналістську програму на матеріалі, якого ми не розуміємо.

Чому редакціям варто цікавитися виробництвом комп’ютерних програм із журналістики даних? На це є три причини: це гарна журналістика, вона дуже популярна – найпопулярнішими рисами ProPublica є журналістські програми – і якщо цього не зробимо ми, це зробить хтось інший. Подумайте про здобутки, які ми випустимо з рук! І найважливіше, редакціям слід знати, що вони це можуть виконувати. Це легше, ніж здається зі сторони.

Скотт Клейн, ProPublica

 
 

Коментарі 0

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!