Журналістика даних: ПосібникПочинайте з даних, завершуйте статтею

  • 2199 Перегляди
  • 0 Коментарі
  • 27/01/2013Дата публікації

Якщо ви хочете привернути увагу ваших читачів, вам слід вразити їх цифрою в заголовку, яка змусить їх підскочити на місці. Слід зробити так, щоб вони могли прочитати цю статтю, майже не усвідомлюючи, що в основі її лежить база даних. Зробіть ваш текст захопливим і, роблячи це, не забувайте, яка ваша читацька аудиторія.

Приклад такого підходу можна знайти в проекті, виконаному в Бюро журналістських розслідувань із використанням системи фінансової прозорості Європейської комісії. Стаття була створена на основі бази даних, до якої ми підійшли зі специфічним набором запитів.

Ми здійснювали пошук в даних за ключовими словами на зразок «коктейль», «гольф» та «неформальне засідання». Це дало нам змогу з’ясувати, скільки обійшлися ці статті витрат Єврокомісії, і згенерувало численні запитання та теми для подальших статей.

Але ключові слова не завжди дають вам те, чого ви хочете: іноді треба сісти й подумати над тим, про що ви насправді запитуєте. Під час проекту нам також хотілося дізнатися, скільки члени ЄК витрачають на подорож приватними літаками, але так як у наборі даних не було фрази «приватний літак», ми мусили дізнаватися назву постачальників цих послуг у інший спосіб. Як тільки ми взнали, що послуги приватних авіаперевезень Комісії надає компанія "Abelag", ми змогли створити запит до даних і дізнатися, скільки грошей було витрачено на послуги, надані Abelag.

У такий спосіб ми чітко визначили мету для запиту до бази даних: знайти цифру, яка увійде до яскравого заголовка.

Інший підхід: визначте «чорний список» і шукайте винятки з нього. Простий спосіб отримати з даних сюжети для статей – це знати, чого в цих даних не повинно бути! Гарний приклад того, як це працює, - це спільний проект із вивчення структурних фондів Євросоюзу, спільно виконаний Financial Times та Бюро журналістських розслідувань.

Ми застосовували до даних запити, що базувалися на власних правилах Єврокомісії про те, які компанії та організації не мають права отримувати кошти зі структурних фондів. Один з прикладів – це фінансування виробників тютюну та продукції з нього.

За допомогою запитів до бази даних, що містили назви тютюнових компаній, постачальників тютюну та фірм, що вирощують тютюн, ми знайшли в даних, що компанія British American Tobacco отримала €1.5 мільйони на завод у Німеччині.

Так як це суперечило правилам фінансування від Єврокомісії, у цих даних швидко знайшлася тема для статті.

Ви ніколи не знаєте, що саме виявите в базі даних, тож просто пошукайте. Дійте енергійно, і цей підхід зазвичай найкраще спрацьовує тоді, коли ви намагаєтеся ідентифікувати очевидні прикмети, які виявляються за допомогою фільтрування даних (найбільші цифри, екстремуми, найчастотніші цифри тощо).

Келейнн Барр, Citywire

 
 

Коментарі 0

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!