Журналістика даних: ПосібникХлібина за 32 фунти стерлінгів

  • 2450 Перегляди
  • 0 Коментарі
  • 27/01/2013Дата публікації

Стаття у Wales on Sunday про те, скільки уряд Уельсу витрачає на рецептурне постачання хворим спеціальних продуктів харчування, позбавлених клейковини, вийшла під заголовком із цифрою 32 фунти стерлінгів за хлібину. Насправді ж це були 11 хлібин вартістю £2.82 кожна.

Ілюстрація 70. Рецептурна видача безклейковинного хлібу коштує платникам податків з Уельсу £32 (WalesOnline)

Дані, що містилися в письмовій відповіді асамблеї Уельсу та статистичному звіті уельської Національної служби охорони здоров’я, наводили цю цифру як вартість рецептурного призначення. Втім, вони не давали додаткового визначення в словнику даних про те, що саме містилося в рецепті, або окремої колонки з кількістю одиниць, що видавалися за рецептом.

Виникло припущення, що рецепт стосувався лише одної хлібини, а не упаковки з кількома хлібинами, як це було насправді.

Жодна людина – ні ті, хто готував письмову відповідь, ні прес-служба, яка її опрацьовувала, не звернули увагу на питання кількості аж до наступного понеділка після виходу статті.

Тож не розраховуйте, що примітки до наданих держустановами даних посприяють вам із поясненням, яку саме інформацію вам надали. Не сподівайтеся, що люди, відповідальні за дані, зрозуміють, що у них є помилка, навіть якщо ви повідомите їм ваші хибні припущення, зроблені на основі цих даних.

Зазвичай газети прагнуть тем із яскравими заголовками, тож якщо тільки нема очевидних протиріч до такої інтерпретації, завжди легше взяти те, що дає гарний заголовок, і не перевіряти його занадто пильно, ризикуючи «провалити» тему статті – особливо в умовах дедлайну.

Але на журналістах лежить відповідальність за перевірку сенсаційних тверджень, навіть якщо це означатиме, що їхня стаття не вийде на перші місця в списку новин.

Клер Міллер, WalesOnline

 
 

Коментарі 0

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!