Журналістика даних: ПосібникЯк працювати з цифрами в журналістиці: корисні поради

  • 2921 Перегляди
  • 0 Коментарі
  • 20/01/2013Дата публікації

• Найкраща рекомендація по роботі з даними - отримуйте від цього задоволення. Дані можуть здаватися чимось неприступним. Але дозвольте їм залякати вас, і ви нічого не досягнете. Поводьтеся з ними як з об’єктом гри та досліджень, і вони з дивовижною легкістю відкриють вам свої таємниці та сюжети для статей.

То ж поводьтеся з ними так само, як ви поводитеся з іншими фактами, без страху чи благоговіння. Зокрема, трактуйте їх як вправа на розвиток уяви. Будьте креативними, придумуючи альтернативні сюжети, які можуть відповідати цим даним і краще пояснюватися ними, а тоді перевіряйте ці сюжети на предмет додаткових доказів. «Який інший сюжет може це пояснити?» - корисне привід подумати над тим, як ця цифра, ця очевидно завелика або неправильна цифра, цей безсумнівний доказ того чи цього може насправді не бути ні тим, ні іншим.

• Не плутайте скептичне ставлення до даних із цинічним ставленням. Скептицизм – це корисно, цинізм – це коли ви просто склали руки й здалися. Якщо ви вірите в журналістику даних, а це саме так, інакше б ви не читали цю книгу, тоді ви маєте вірити що дані – це щось значно краще, ніж просто брехня та велика брехня з відомого вислову, або шокуючі факти для сенсаційних заголовків. Дані часто дають нам глибокі знання, якщо користуватися ними ретельно. Нам не слід бути ні цинічними, ні наївними, але пильними.

• Якщо я повідомлю вам, що під час економічної кризи зріс рівень пияцтва, ви можете відповісти мені, що причиною цього є загальна депресія. Якщо я скажу, що рівень пияцтва знизився, ви можете сказати, що це через брак коштів у людей. Іншими словами, те, про що говорять дані, нічого не змінює в тій інтерпретації, яку ви маєте намір застосувати, а саме – що справи так чи інакше є жахливими. Якщо дані показують зростання – це погано, якщо спад – це теж погано. Ідея тут ось яка: якщо ви вірите в дані, то дайте їм сказати своє слово до того, як почне говорити ваш настрій, переконання чи очікування. Навколо є стільки даних, що ви зазвичай зможете знайти підтвердження ваших початкових переконань, якщо трохи пошукаєте. Інакше кажучи, журналістика даних, принаймні для мене особисто, має невелику цінність, якщо журналіст при цьому не має широких поглядів. Вона об’єктивна рівно настільки, наскільки ви намагаєтеся зробити її об’єктивною, а не тому, що базується на цифрах.

• Непевність - це не проблема. Ми асоціюємо цифри з чимось авторитетним та однозначним. Проте так само часто відповіддю на питання є те, що відповіді нема, або найкраща знайдена нами відповідь ні в які ворота не пролазить у сенсі точності. Я гадаю, що про це треба говорити відверто. Якщо це виглядає як вірний спосіб знищення теми статті, то я заперечу, що це вірний спосіб ставити нові питання. Так само може існувати більш ніж один прийнятний спосіб компонувати дані. Цифри не повинні бути або правдивими, або неправдивими.

• Розслідування – це теж сюжет для статті. Із історії про те, як ви намагалися про щось довідатися і як просувалися від одного доказу до іншого, може вийти чудова журналістика – і це ж іще більшою мірою стосується доказів, отриманих із даних, де одної цифри рідко буває достатньо. Різні джерела створюють нові кути розгляду, нові ідеї, глибше розуміння. Варто поміркувати, чи не занадто ми поведені на тому, щоб бути авторитетними і повідомляти людям готову відповідь – і тим самим позбавляємо себе шансу показати їм хід наших пошуків.

• Найкращі питання – це найдавніші питання: а чи справді ця цифра позначає щось велике? Звідки вона взялася? Ви впевнені, що вона називає кількість саме того, що ви мали на увазі? Це загалом лише пропозиція подумати над даними, подумати про те, що не вписується в картину, якщо розглядати лише одну цифру, про ускладнення, властиві реальному життю, про широкий діапазон інших можливих порівнянь на інших часових проміжках, про географічні особливості; коротше кажучи, подумати про контекст.

Майкл Бластленд, журналіст-фрилансер

 
 

Коментарі 0

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!