Журналістика даних: ПосібникГромадянська журналістика даних

  • 2818 Перегляди
  • 0 Коментарі
  • 19/12/2012Дата публікації

Великі редакції – не єдине місце, де можна працювати над проектами, пов’язаними із даними. Ті ж самі навички, які корисні журналістам даних, можуть допомогти громадянам-репортерам отримувати доступ до місцевих даних та перетворювати їх на журналістські сюжети.

Ілюстрація 51. Громадянський медійний проект The Friends of Januária («Друзі Януарії») навчає громадян базовим навичкам, за допомогою яких ті стануть журналістами даних (Friends of Januária)

Це було базовою мотивацією громадянського медійного проекту «Friends of Januária» (Друзі Януарії) у Бразилії, який отримав грант від організації Rising Voices, підрозділу Global Voices Online, та додаткову підтримку від організації Article 19. Між вереснем та жовтнем 2011 року група молодих мешканців невеликого міста, розташованого на півночі штату Мінас-Жерайс – одного з найбідніших регіонів Бразилії – пройшла тренінг із базових журналістських умінь та моніторингу бюджету. Вони також навчилися, як робити запити відповідно до закону про свободу інформації та отримувати доступ до відкритої інформації з офіційних баз даних в Інтернеті.

Януарія, місто, де мешкає приблизно 65 тисяч людей, також відома провальними діями місцевих політиків. Протягом трьох чотирирічних термінів у ньому змінилося сім мерів. Майже всі вони були усунені з посади через порушення під час їхнього керування, включно зі звинуваченнями в корупції.

Маленькі міста на кшталт Януарії зазвичай не привертають уваги бразильських ЗМІ, які тяжіють до висвітлення великих міст та столиць штатів. Втім, у мешканців маленьких міст виникає можливість об’єднатися навколо справи з моніторингу державної влади, бо вони знають щоденні проблеми, з якими зіштовхуються місцеві громади, краще за будь-кого. Маючи на своєму боці такого важливого союзника, як Інтернет, мешканці зараз мають кращий доступ до інформації, наприклад, бюджету та інших місцевих даних.

Взявши участь у дванадцяти семінарах, деякі з нових репортерів-громадян із Януарії стали демонструвати, як цей концепт доступу до відкритої інформації в маленьких містах можна застосувати на практиці. Наприклад, Сорайя Аморім, 22-річна громадянська журналістка, написала статтю про те, скільки саме докторів оплачує місто згідно з даними федерального уряду. Вона, одначе, виявила, що офіційна цифра не співпадає із ситуацією в місті. Щоб написати цю публікацію, Сорайя отримала доступ до даних про охорону здоров’я, які є у відкритому онлайн-доступі на веб-сайті SUS (Єдина система охорони здоров’я), федеральної програми, що надає безкоштовну медичну допомогу населенню Бразилії. За даними SUS, у Януарії мав би бути 71 лікар із різних медичних спеціальностей.

Кількість лікарів, наведена у даних SUS, не відповідала тому, що було відомо Сорайї про ситуацію з лікарями в цій місцевості: мешканці завжди скаржилися на брак лікарів, а деякі пацієнти були змушені їздити на прийом до сусідніх міст. Згодом вона взяла інтерв’ю в жінки, яка нещодавно потрапила в аварію на мотоциклі й не змогла знайти медичної допомоги у лікарні Януарії, бо там не було вільних медиків. Вона також поспілкувалася із міським секретарем відділу охорони здоров’я, який визнав, що у місті таки менше лікарів, ніж це вказано в даних, опублікованих SUS.

Ці початкові відкриття підняли багато питань про причини такої відмінності між офіційною інформацією, опублікованою в онлайні, та міською реальністю. Одне з них – це те, що федеральні дані можуть бути помилковими, що означатиме серйозний брак інформації про стан охорони здоров’я в Бразилії. Інша версія: Януарія неправильно подавала дані до SUS. Обидві і версії мали б привести до глибшого розслідування, яке б дало остаточну відповідь. Проте стаття Сорайї є важливою ланкою цього ланцюга, бо вона виявила невідповідність, і це може також заохотити інших ретельніше подивитися на цю проблему.

«Я завжди жила в провінції, і закінчила середню школу з великими труднощами», - каже Сорайя. ¬– Коли люди запитували мене, що я хотіла б робити в житті, я завжди казала їм, що хочу бути журналісткою. Але я бачила, що це майже неможливо в тому світі, де я жила». Після участі у тренінгах «Друзів Януарії» Сорайя вважає, що доступ до даних – це важливий засіб, який може змінити стан справ у її місті. «Я почуваюся здатною допомогти змінити моє місто, мою країну, весь світ», - додає вона.

Інший громадянський журналіст проекту – 20-річний Елісон Монтьєрітон, який також використовував дані у своїй статті. Під час першого навчання в рамках проекту, коли громадяни-репортери ходили містом, шукаючи теми, які могли б стати основами для публікацій, Елісон вирішив написати про поламаний світлофор, розташований на дуже важливому перехресті, який був у такому стані ще з початку року. Навчившися шукати дані в Інтернеті, він знайшов кількість автомобілів у місті та суму податків, сплачених власниками автівок. Він написав:

Ситуація в Януарії стає гіршою через велику кількість транспортних засобів у місті. За даними IBGE (найавторитетніший статистичний дослідницький інститут у Бразилії), в Януарії в 2010 році був 13771 транспортний засіб (з яких 7970 – це мотоцикли). Мешканці міста вважають, що затримка з ремонтом світлофора виникла не через нестачу коштів. За даними секретаря казначейства штату Мінас-Жерайс, місто в 2010 році отримало 470 тисяч реалів від зборів з власників транспортних засобів.

Отримавши доступ до даних, Елісон зміг показати, що в Януарії багато транспорту (один транспортний засіб на кожних п’ятьох мешканців) і що поламаний світлофор наражав на небезпеку багатьох людей. Понад те, він зміг повідомити читацьку аудиторію про обсяги коштів, отриманих містом від зборів, сплачених власниками транспортних засобів, і виходячи з цього, запитав, а чому цих грошей не вистачило на ремонт світлофора, що створило б безпечні умови для водіїв та пішоходів.

І хоча ці дві статті, написані Сорайєю та Елісоном, є дуже простими, вони показують, що громадянські репортери можуть використовувати дані. Не потрібно сидіти у великому ньюсрумі з великою кількістю фахівців, щоб використовувати дані у своїх статтях. Після дванадцяти семінарів Сорайя та Елісон, не мавши до того досвіду в журналістиці, змогли випрацювати сюжети, підкріплені даними, та написати цікаві статті про місцеву ситуацію. На додачу, ці статті показали, що дані самі по собі можуть бути корисними навіть у малих масштабах. Інакше кажучи, і у малих наборах даних та таблицях є цінна інформація – а не лише у велетенських базах даних.

— Аманда Россі, Друзі Януарії

 
 

Коментарі 0

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!