Журналістика даних: ПосібникТелефон-донощик

  • 2532 Перегляди
  • 0 Коментарі
  • 27/11/2012Дата публікації

Більшість людей мають лише теоретичну уяву про те, що можна зробити з даними, які передають наші мобільні телефони; прикладів з реального життя було небагато. Ось чому Малте Спітц з німецької Партії зелених вирішив оприлюднити свої власні дані. Щоб отримати доступ до цієї інформації, він був змушений подати позов на телекомунікаційного велетня «Дойче Телеком». Ці дані, що лягли в основу відповідної інтерактивної карти ZEIT Online, містилися в масивному документі Excel. Кожен із 35831 рядків електронної таблиці відповідав кожному випадку передачі даних з мобільного телефону Спітца протягом півроку.

Ілюстрація 46. Телефон-донощик (Zeit Online)

Якщо ці випадки розглядати окремо, вони загалом виглядають безневинно. Але якщо звести їх разом, вони утворюють те, що слідчі називають «профілем» - чітку картину звичок та схильностей особи, і, зрозуміло, всього життя цієї особи. Профіль показує, коли Спітц ішов вулицею, коли він сідав на поїзд, коли він був у літаку. Він показує, що той переважно працює в Берліні, і які міста він відвідує. Він показує, коли він прокидається і коли засинає.

Щоб показати, як багато подробиць чийогось життя можна «накопати» із цих нагромаджених даних, ZEIT ONLINE «доповнила» інформацію про Спітца даними, до яких є публічний доступ: до інформації про пересування були додані твіт-повідомлення та записи в блозі політика. Таку процедуру застосує будь-який компетентний слідчий для того, щоб створити профіль особи, що потрапила під нагляд. ZEIT ONLINE вирішив приховати частину даних про Спітца – а саме, кому він телефонував і хто телефонував йому. Ця інформація не лише б порушила приватне життя багатьох інших людей, але також, навіть якщо б зашифрувати номери, відкрила б занадто багато даних про Спітца (але урядові агенти в реальній ситуації мали б доступ до цієї інформації.

Нам було дуже приємно працювати з Лоренцом Матцатом та Міхаелем Крейлом з Open Data City під час пошуків рішення, як зрозуміти та вилучити з таблиці дані про географічні координати місцезнаходження. Кожен сеанс зв’язку з мобільного телефона Спітца треба було триангулювати до позицій базових станцій. Кожна станція мала три антени, кожна антена покривала 120 градусів. Два програмісти виявили, що записане місцезнаходження вказувало напрямок на антену, з якою зв’язувався мобільний телефон Спітца.

Поєднавши ці дані з розташуванням антен (їх карта є у відповідної державної агенції) ми отримали змогу визначити його місцезнаходження під час кожної з 260640 хвилин протягом 181 дня, і позначити це за допомогою інтерфейсу прикладної програми (API) на карті Google Map. Натиснувши кнопку «Відтворення», ви вирушите в подорож життям Мальте Спітца.

Після дуже успішного запуску цього проекту в Німеччині ми звернули увагу на інтенсивний трафік із-за меж Німеччини й вирішили створити англомовну версію програми. Завоювавши премію German Grimme Online, проект у вересні 2011 рок здобув премію ONA – вперше з-поміж німецьких веб-сайтів видань.

Дані можна побачити тут.

Прочитати статтю – тут.

Саша Венор, Zeit Online

 
 

Коментарі 0

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!