Журналістика даних: ПосібникKaas & Mulvad: інформаційні напівфабрикати для груп впливу

  • 3493 Перегляди
  • 0 Коментарі
  • 20/10/2012Дата публікації

ЗМІ для груп впливу – це нововиниклий сектор, який здебільшого не беруть до уваги теоретики медіа, але при цьому він потенційно здійснюватиме величезний вплив – або через онлайнові мережі, або шляхом надання контенту для звичайних ЗМІ. Його можна описати як (зазвичай онлайновий) засіб масової інформації, що перебуває під контролем організаційних або інституційних зацікавлених груп, і який використовують для просування певних інтересів або спільнот.

Неурядові організації зазвичай створюють саме такі ЗМІ; так само чинять групи захисту інтересів споживачів, професійні асоціації, профспілки тощо. Найбільше обмеження у їхній спроможності впливати на громадську думку або інші зацікавлені організації найчастіше полягає в тому, що їм бракує потужності, щоб виявляти та розкривати важливу інформацію, - бракує навіть більше, ніж невеликим медійним організаціям. Kaas og Mulvad, комерційна данська корпорація, є однією з перших у світі медійних підприємств, що здійснює розслідування та надає експертні ресурси організаціям зацікавлених груп.

Ілюстрація 26. Медійні компанії, що працюють на зацікавлені організації

Фірма виникла у 2007 році як відгалуження від неприбуткового Данського інституту комп’ютерної журналістики (Dicar), яке продавало журналістські розслідування іншим ЗМІ та навчало журналістів, як аналізувати дані. Їхня нова фірма пропонує те, що вони називають «дані плюс журналістське бачення» (контент залишається «напівфабрикатом», який вимагає подальшого редагування та переписування). Вони надають цю інформацію переважно ЗМІ, що належать зацікавленим групам, які фіналізують цей контент, перетворюючи його в новини чи статті, і розповсюджують його як у звичайних ЗМІ, так і на своїх власних ресурсах (наприклад, веб-сайти). Прямі клієнти – це урядові установи, піар-фірми, профспілки та неурядові організації, такі як EU Transparency та Всесвітній фонд дикої природи. Робота на НУО включає моніторинг субсидій на фермерську діяльність та рибний промисел, та регулярні оновлення на тему лобістських дій у Євросоюзі, складені на основі інформації, «вилученої» з відповідних веб-сайтів. Непрямі клієнти – це фундації, що фінансують проекти неурядових організацій. Компанія також працює з індустрією ЗМІ; так, газета-таблоїд придбала у них сервіс моніторингу повідомлень про зірок.

Журналістика даних у їхньому портфоліо включає:

Карту безробіття для 3F
Візуалізація даних з ключовими цифрами про безробіття в Данії, виконана для 3F – профспілки некваліфікованих робітників Данії.

Умови життя для 3F
Ще один проект для 3F показує, як відрізняються умови життя в різних частинах Данії. На карті вказано 24 різні індикатори умов життя.

Борги для Ugebrevet A4
Проект обраховує «борговий індекс» - та візуалізує відмінності в приватній економіці.

Небезпечні об’єкти в Данії
Проект наносить на карту та аналізує близькість небезпечних об’єктів інфраструктури до дитячих садочків та інших установ догляду за дітьми. Замовником є Børn&Unge”, журнал, що видається BUPL, Данською профспілкою вихователів та дитячих учителів.

Дані з корпоративної відповідальності для Vestas
Візуалізація даних з п’яти напрямків корпоративної відповідальності для данської компанії Vestas, що виробляє вітрові турбіни. Має функції автоматичної генерації тексту, автоматично доповнюється щоквартально на основі інформації, отриманої з 400 веб-сторінок. Масштаб – від всесвітнього до окремого виробничого підрозділу.

Карту імен для Experian
Уведіть своє прізвище та подивіться, як воно розповсюджене в різних географічних областях Данії.

Карту неякісних продуктів для Ekstra Bladet
Щодня ми вилучаємо інформацію про всі інспекції неякісних продуктів харчування та додаємо найостанніші на карту – для данського таблоїду Ekstra Bladet (щоб побачити карту, перейдіть на середину веб-сторінки).

Kass og Mulvad – не перші журналісти, що працюють із ЗМІ зацікавлених груп. Грінпіс, наприклад, на регулярних засадах залучає журналістів до складання їхніх звітів. Але нам не відома жодна інша фірма, яка пропонує ЗМІ зацікавлених груп продукт, що заснований на обробці даних; журналісти зазвичай працюють з НУО як репортери, редактори чи автори текстів. Сучасні комп’ютерні ЗМІ зосереджені на пошуку та виявленні інформації (згадайте Wikileaks); і в цьому випадку Kaas og Mulvad також є інноваційною, бо зосереджується на аналізі даних. Такий підхід вимагає не тільки програмістських умінь, але й розуміння того, яка саме інформація може перетворитися у впливовий сюжет. Не буде перебільшенням сказати, що ті, хто хоче започаткувати власний сервіс, будуть змушені отримувати одне із цих двох професійних умінь за рахунок партнерства, бо є небагато людей, що вміють і те, і інше.

Процеси: Інноваційні інформаційні технології плюс аналіз

Фірма виконує близько 100 проектів протягом року, час виконання – від кількох годин до кількох місяців. Вона також постійно вкладає кошти в проекти, що розширюють її можливості та пропозиції. Моніторинг зірок був саме таким експериментом. Інший застосовував технологію вилучення з інтернету новин про вилучення іпотечних будинків та створював карту таких подій. Партнери кажуть, що їхні найперші критерії оцінки проекту – це чи подобається їм робота і чи дізнаються вони із неї про щось нове; пошук ринків відбувається після того, як було чітко окреслено новий сервіс. Вони чітко заявляють, що в індустрії новин складно розвивати нові методики та нові бізнеси.

Коментар Mulvad:

У нас нема редакторів чи босів, які б вирішували, які проекти нам робити, яке програмне забезпечення чи обладнання купувати. Ми купуємо інструменти відповідно до потреб проекту - такі, як найкращі рішення для текстового пошуку та екстракції даних. Наша мета – бути на передньому краї у цих галузях. Ми намагаємося знайти клієнтів, які платять охоче, або якщо проект нам цікавий, ми робимо його за меншу ціну.

Додана вартість: особистий бренд, бренд фірми та дохід

Оборот у 2009 році склав приблизно 2,5 млн данських крон, або €336 000. Фірма також утверджує свою репутацію серед партнерів як компанії, що здійснює найпередовішу журналістику, виконує вимоги щодо навчальних та публічних сервісів. Іхній публічний імідж, в свою чергу, зміцнює бренд фірми.

Ключові висновки з цього прикладу:

• Криза в індустрії новин, пов’язана зі скороченням ємності ринку, також є кризою недостатнього використання потенціалу ринку. Kaas & Mulvad були змушені піти з індустрії ЗМІ, щоб робити ту справу, яку вони цінували, і цей підхід окупився. Ніщо не завадило б медійній організації самій використати цю цінність.

• На ринках, принаймні деяких, існує прибутковий ринок «напівфабрикатного» контенту, який може слугувати інтересам зацікавлених груп.

• Втім, ця можливість піднімає питання про те, наскільки журналісти можуть контролювати представлення та використання їхньої роботи «третьою стороною». Ми можемо пригадати, що подібна проблема вже існує в галузі ЗМІ (коли редактори можуть змінювати створений журналістом продукт), і вона існувала в інших медійних галузях (наприклад, у кіноіндустрії, де часто трапляються конфлікти між режисерами та кіностудіями з приводу того, яким має бути «остаточний» монтаж). Не те щоб це був специфічний моральний ризик саме у ЗМІ зацікавлених груп, але він нікуди не дінеться. Слід приділяти більше уваги етиці цієї реальності та цього ринку, що наразі зростає.

• З точки зору прибутковості недостатньо мати один лише продукт чи сервіс. Успішним компаніям зі спостереження за можливими порушеннями доцільніше застосовувати підхід портфоліо, де консалтинг, навчання, публічні виступи та інші сервіси приносять додатковий дохід і підтримують бренд цих моніторингових ініціатив.

Відредагований уривок із книги Марка Лі Хантера та Люка Н. Ван Вассенхове «Революційні технології у ЗМІ: медіа зацікавлених груп та майбутнє бізнесової моделі моніторингової журналістики» (Mark Lee Hunter and Luk N. Van Wassenhove, «Disruptive News Technologies: Stakeholder Media and the Future of Watchdog Journalism Business Models”. INSEAD Working Paper, 2010.» - INSEAD Working Paper, 2010

Переклад здійснено за підтримки фонду "Відродження"

 
 

Коментарі 0

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!