Журналістика даних: ПосібникЖурналістика даних у Zeit Online

  • 3087 Перегляди
  • 0 Коментарі
  • 16/10/2012Дата публікації

Проект «Порівняння достатку» - це інтерактивна візуалізація, що дає змогу зіставляти стандарти життя у різних країнах. Вона використовує дані з доповіді Організації економічного співробітництва та розвитку на тему повномасштабної рейтингової оцінки рівня освіти (PISA 2009), опублікованої у грудні 2010 року. Доповідь використовує дані соціологічного опитування, у якому 15-річних школярів запитували про обставини їхнього домашнього життя.

Ілюстрація 18. Порівняння достатку різних країн на основі доповіді PISA (Zeit Online)

Ідея полягала в тому, щоб проаналізувати та візуалізувати ці дані, отримавши тим самим унікальний спосіб порівняння стандартів життя у різних країнах.

Найперше наша «внутрішня» редакційна команда вирішила, які факти є корисними для порівняння життєвих стандартів, і тому варті візуалізації, а саме:

• Достаток (кількість телевізорів у помешканні, машин та ванних кімнат у будинку)

• Родинна ситуація (чи дідусь і бабуся живуть разом із родиною, процент родин із лише однією дитиною, безробіття батьків, статус працевлаштування матері)

• Джерела доступу до знань (Інтернет вдома, частота використання електронної пошти, кількість книжок у власності родини)

• Три додаткові індикатори, що вказують на рівень розвитку країни.

Із допомогою нашої внутрішньої дизайнерської команди ці факти були перетворені у інтуїтивно зрозумілі зображення-іконки. Дизайн інтерфейсу розроблявся так, щоб порівняння між іншими країнами було схожим на гру в карти.

На наступному етапі ми зв’язалися з представниками Мережі Відкритих Даних Німеччини (German Open Data Network), щоб знайти програмістів, спроможних надати допомогу в цьому проекті. Ця спільнота високомотивованих людей запропонувала кандидатуру Грегора Айша, дуже талановитого інформаційного дизайнера, написати програму, яка стане втіленням наших мрій (без використання формату «флеш», що було для нас дуже важливо!). Грегор створив високоякісну та інтерактивну візуалізацію у красивому «бульбашковому стилі», використавши бібліотеку Raphaël-Javascript.

Результатом нашої співпраці стала дуже успішна інтерактивна візуалізація, яка отримала багато трафіку. З її допомогою нескладно порівняти будь-які дві країни, що робить їх корисним довідковим інструментом. Це означає, що ми можемо використовувати її у наші повсякденній редакційній роботі. Наприклад, якщо ми пишемо щось про рівень життя в Індонезії, ми можемо швидко й легко додати графіку, що порівнює життєві умови в Індонезії та Німеччині. Це ноу-хау, передане нашій внутрішній команді, стало значною інвестицією в майбутні проекти.

У Zeit Online ми виявили, що наші проекти з журналістики даних привернули до нас значний трафік та допомогли по-новому залучати аудиторію. Наприклад, було широке висвітлення ситуації на АЕС у Фукушимі після цунамі в Японії. Після того, як стався витік радіоактивних матеріалів з АЕС, усі в радіусі 30 км від станції були евакуйовані. Люди могли багато що прочитати та подивитися про цю евакуацію.

Zeit Online знайшов інноваційний спосіб подачі цієї інформації так, щоб вона вплинула на німецьку аудиторію. Ми запитали: скільки людей мешкає навколо німецьких АЕС? Скільки живе в радіусі 30 км? Карта показує, скільки людей були б евакуйовані у разі подібної ситуації в Німеччині. Результат – маса трафіку, проект отримав вірусне поширення у соціальних мережах. Журналістику даних порівняно легко адаптувати до інших мов. Ми створили англійську версію про життя поблизу АЕС у США, яка стала потужним генератором трафіку. ЗМІ хочуть, щоб читачі трактували їх як об’єктивне та впливове джерело інформації. Ми виявили, що проекти з журналістики даних, разом із наданою нашим читачам можливістю самостійно переглянути та використати джерела наших даних, забезпечили нам високий рівень довіри.

Протягом двох років наш дослідницький підрозділ та головний редактор Zeit Online, Вольфганг Блау, заохочували використання журналістики даних у якості важливого способу подання сюжетів. Прозорість, рівень довіри та залучення користувача – важливі частини нашої філософії. Ось чому журналістика даних – це природна частина нашої поточної та майбутньої діяльності. Візуалізації даних можуть створити додану вартість у сприйнятті статті, і є привабливим для всієї редакційної команди способом представлення контенту.

Наприклад, 9 листопада 2011 року Deutsche Bank зобов’язався припинити фінансування виробників кластер них бомб. Але як свідчить дослідження неприбуткової організації Facing Finance, банк продовжував підтверджувати позики виробникам кластерних боєзарядів і після даної ним обіцянки. Наша візуалізація, заснована на цих даних, показує нашим читачам різноманітні потоки даних. Різні підрозділи компанії Deutsche Bank розміщені нагорі, а компанії, звинувачені в участі у розробці кластерних боєзарядів, - унизу. Між ними – лінійка часу, де представлені позики приватним особам. Перехід по колах показує деталі кожної транзакції. Авжеж, цей сюжет можна було б подати у формі написаної статті. Але візуалізація дає нам нашим читачам змогу зрозуміти та дослідити фінансові взаємозалежності в більш інтуїтивний спосіб.

Ілюстрація 19. Бізнес на бомбах (Zeit Online)

Візьмемо інший приклад: Федеральна статистична служба Німеччини оприлюднила чудову базу даних про статистику населення Німеччини, разом із моделями різних демографічних сценаріїв аж до 2060 року. Типовий спосіб представлення таких даних – це т.зв. піраміда населення, така, як у Федеральної статистичної агенції.

Разом із колегами з департаменту науки ми спробували дати нашим читачам кращий спосіб дослідити прогноз щодо демографічних даних про наше майбутнє суспільство. У нашій візуалізації ми представили статистично репрезентативну групу із 40 осіб різного віку, в діапазоні від 1950 до 2060 року. Вони організовані у вісім різних груп. Це схоже на групове фото німецького суспільства у різні періоди часу. Ті ж дані, візуалізовані у формі традиційної піраміди населення, вельми абстрактно передають відчуття цієї ситуації, але група з дітьми, молодими людьми, дорослими та людьми літнього віку – це те, що дозволяє нашим читачам відчувати більший зв’язок із цими даними. Можна натиснути кнопку «Плей» і почати подорож через одинадцять поколінь. Можна також ввести власну дату народження та стать і долучитися до цього групового фото: побачити власну «демографічну подорож» через десятиліття та власну тривалість життя.

Саша Венор, Zeit Online

Переклад здійснено за підтримки фонду "Відродження"

 
 

Коментарі 0

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!