Журналістика даних: ПосібникЖурналістика даних у ВВС

  • 3409 Перегляди
  • 0 Коментарі
  • 15/10/2012Дата публікації

Термін «журналістика даних» може позначати низку дисциплін, і його по-різному вживають у ЗМІ, тому корисно буде навести визначення того, що ми розуміємо під «журналістикою даних» у ВВС.

В ширшому сенсі цей термін позначає проекти, що використовують дані для таких-от завдань – одного чи кількох:

• Дати змогу читачу знайти інформацію, яка стосується його особисто
• Виявити вражаючу тему, яку до цього ніхто не знав
• Допомогти читачеві краще зрозуміти складну тему

Ілюстрація 15.Світ семи мільярдів (BBC)

Ці категорії можуть перетинатися, і в онлайновому середовищі їх часто можна певною мірою візуалізувати.

Це стосується вас особисто

На сайті BBC News ми понад десять років використовували дані, щоб надати послуги та інструментарій нашим читачам.

Найбільш характерним прикладом, який ми вперше опублікували в 1999 році, є наша таблиця шкільних рейтингів, де використані дані, які щорічно оприлюднює влада. Читачі можуть увести свій поштовий індекс і знайти місцеві школи та порівняти їх за низкою індикаторів. Журналісти-"освітяни" також працюють із командою розробників, щоб знаходити дані для статей заздалегідь, ще до оприлюднення рейтингу.

Коли ми почали це робити, не існувало жодного офіційного сайту, який дозволяв би громадськості дізнаватися щось із цих даних Але зараз у міністерстві освіти є власний аналогічний сервіс, і наша пропозиція змінилася, зосередившись більше на тих сюжетах, які постають із цих даних.

Викликом у цій галузі має стати надання доступу до даних, які користуються явним інтересом громадськості. Нещодавній приклад проекту, де ми оприлюднили великий масив даних, який зазвичай не є доступним широкій публіці, - це спеціальний звіт «Всі смерті на всіх дорогах». Ми створили систему пошуку за поштовими індексами, яка дає змогу користувачам знайти місця усіх ДТП з летальними наслідками у Великобританії, що сталися протягом минулого десятиліття.

Ми візуалізували деякі з основних фактів та цифр, що виникли з наданих поліцією даних, і щоб надати проектові більшої динамічності та «людяності», ми разом із Лондонською асоціацією швидкої допомоги, телебаченням та радіо ВВС Лондон відстежуємо аварії в столиці відразу, як тільки вони трапляються. На цю тему йде трансляція наживо, а також через Твіттер за допомогою хеш-тегу #crash24, і місця зіткнень наносяться на карту, як тільки про них повідомляють.

Прості інструменти

Опріч методики дослідження великих масивів даних, ми також успішно створили прості користувацькі інструменти, що надають фрагменти інформації, які мають персональне значення. Ці інструменти розраховані на людей, у яких мало вільного часу і які не захотіли б мати справу з тривалим аналізом. Спроможність швидко ділитися «особистим» фактом – це та річ, яку ми почали розглядати як стандарт.

Необтяжливий зразок такого підходу – це наш проект «Світ семи мільярдів: а який ваш номер?», оприлюднення якого співпало з офіційною датою, коли населення світу перевищило сім мільярдів. Увівши дату народження, користувач може дізнатися, який «номер» належить саме йому, - це визначається на основі чисельності населення та дати його народження, - і оприлюднити цей номер у Твіттері чи Фейсбуку. Дані для програми надав Фонд з розвитку населення при ООН. Вона була дуже популярною і лінк на неї став найбільш поширюваним лінком на Фейсбуку в Британії у 2011 році.

Ще один свіжий приклад – це калькулятор бюджету, який дає користувачам змогу дізнатися, наскільки покращаться чи погіршаться їхні справи після вступу в силу нового урядового бюджету – і поділитися цією цифрою. Ми створили команду з аудиторською фірмою KPMG LLP, яка надала нам обрахунки, складені на основі щорічного бюджету, і потім старанно працювали над створенням привабливого інтерфейсу, який заохотив би користувачів виконати це завдання.

Копати дані

Але де ж у цьому всьому журналістика? Пошук сюжетів у масивах даних – це більш традиційне визначення журналістики даних. Чи приховують бази даних ексклюзив? Чи є цифри точними? Вони підтверджують чи спростовують проблему? Всі ці питання журналіст даних чи комп’ютерний журналіст мусить поставити самому собі. Але можна суттєво скоротити кількість часу, потрібну на просіювання великого набору даних у пошуках чогось визначного.

У цій сфері ми виявили, що найбільш продуктивний спосіб –це партнерство з командами журналістів чи програм, що ведуть розслідування і мають досвід та час на дослідження теми. Програма ВВС «Панорама» місяцями працювала спільно з Центром журналістських розслідувань, збираючи дані про заробітну платню в державному секторі. Результатом став документальний телефільм та спеціальний онлайновий звіт «Зарплатня державного сектору в цифрах», де всі дані були оприлюднені та візуалізовані, включно з аналізом по кожному сектору.

Так само важливим, як партнерство із журналістами, що ведуть розслідування, є доступ до журналістів, що володіють фаховими знаннями. Коли колега-діловий журналіст із нашої команди проаналізував дані зі скорочення витрат, надані урядом, він прийшов до висновку що їх навмисне намагаються представити більшими, ніж вони є насправді. Результатом стала ексклюзивна публікація «Шукаючи сенс у даних», доповнена наочною візуалізацією, яка отримала нагороду Королівського статистичного товариства.

Розуміти проблему

Але журналістика даних не повинна зводитися суто до ексклюзивів, яких раніше ніхто не помічав. Робота команди з візуалізації даних полягає в тому, щоб поєднати ефектний дизайн зі зрозумілою редакційною розповіддю, і тим самим надати користувачу вичерпне представлення. Візуалізація якісних даних може застосовуватися для кращого розуміння проблеми чи статті, і ми часто використовуємо цей підхід під час підготовки сюжетів для ВВС. Використання методу теплокарти для показу даних, що змінюються з часом, дає чітке уявлення про зміну ситуації, - це техніка, яку ми використали для візуалізації обсягу людей, що отримують допомогу з безробіття.

Дані, що відтворюють «павутину боргів» у Єврозоні , досліджують заплутану мережу міждержавних позик. Це допомагає пояснити складну тему за допомогою графіки, використовуючи кольори та пропорційні стрілки в поєднанні з чітким текстом. Важлива ідея полягає в тому, щоб заохотити користувача до застосування цього інструмента або до сприйняття розповіді, і при цьому жодним чином не перевантажити його цифрами.

Огляд команди

Команда, що створює журналістику даних для веб-сайту BBC News, складається з близько 20 журналістів, дизайнерів та програмістів.

Поруч із проектами аналізу даних та візуалізаціями, команда розробляє всю інфографіку та інтерактивні мультимедійні засоби для сайту новин. Разом це складає набір технік із донесення сюжетів, які ми називаємо «візуальною журналістикою». У нас нема людей, які особливо визначені як «журналісти даних», але редакційний штат команди має бути компетентним щодо використання базових електронних таблиць (наприклад, у Excel чи Google Docs) задля аналізу даних

У центрі будь-яких проектів, пов’язаних із даними, є технічні вміння та поради наших програмістів, а також навички з візуалізації наших дизайнерів. І хоч кожен із нас є або журналістом, або дизайнером, або програмістом, ми продовжуємо ретельно працювати над тим, щоб збільшити наше розуміння та компетентність у фахових галузях один одного.

Основними програмними продуктами дослідження даних є Excel, Google Docs та Fusion Tables. Наша команда також, хоч і меншою мірою, використовує бази даних MySQL та Access databases, пошуковий механізм Solr для аналізу великих наборів даних, використовувала RDF та SPARQL задля пошуку способів моделювання подій за допомогою технологій Linked Data. Програмісти використовують мови програмування на їхній смак, чи то ActionScript, чи Python, чи Perl, щоб порівнювати, аналізувати чи робити розбір наборів даних, над якими ми працюємо. Для деяких публікацій ми використовуємо Perl.

Ми застосовуємо карти Google та Bing Maps і Google Earth разом із Esri ArcMAP для вивчення та візуалізації географічних даних.

Графіку ми створюємо у Adobe Suite, включно з After Effects, Illustrator, Photoshop та Flash, хоч ми рідко ставимо на сайт файли у форматі флеш, тому що наразі JavaScript, особливо JQuery, та інші бібліотеки JavaScript libraries на кшталт Highcharts, Raphael та D3 достатньо задовольняють наші потреби під час створення візуалізацій.

Белла Харрелл та Ендрю Леймдорфер, BBC

Переклад здійснено за підтримки фонду "Відродження"

 
 

Коментарі 0

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!