Журналістика даних: ПосібникКілька показових прикладів

  • 6097 Перегляди
  • 0 Коментарі
  • 09/10/2012Дата публікації

Ми попросили наших співрозмовників надати їхні улюблені приклади журналістики даних та пояснити, що саме їм у них подобається. Ось вони.

«Не зашкодь» у Las Vegas Sun

Ілюстрація 5. Не зашкодь (The Las Vegas Sun)

Мій улюблений приклад – це серія «Не зашкодь» у Las Vegas Sun за 2010 рік, присвячена лікарняному доглядові (див. ілюстрацію 5). Las Vegas Sun проаналізувала понад 2,9 мільйони лікарняних рахунків, і виявила понад 3600 випадків ушкоджень, інфекцій та хірургічних помилок, яких можна було б уникнути. Дані були отримані шляхом публічних запитів про інформацію, і в них було виявлено понад 300 випадків, коли пацієнти померли внаслідок помилок, яких можна було б запобігти. Візуалізація містить різні елементи, включаючи: інтерактивний графік, який дає змогу читачу побачити щодо кожного госпіталю дані про те, які хірургічні ушкодження траплялися частіше, ніж цього слід було очікувати; карту з лінійкою часу, яка показує розповсюдження інфекції в госпіталях; та інтерактивний графік, що дозволяє користувачеві відсортувати дані за типом ушкоджень, яких можна було уникнути, та за госпіталями і побачити, де людям завдавали шкоди. Мені вона подобається через легкість розуміння та навігації. Користувачі можуть досліджувати дані у цілком інтуїтивний спосіб. І вона дійсно вплинула на ситуацію: законодавчі органи Невади відреагували шістьома юридичними актами.

Журналісти, залучені до проекту, дуже ретельно працювали над збором та очищенням даних. Один з журналістів, Алекс Річардс, відправляв дані назад до лікарень та штату як мінімум десять разів, щоб ті виправили помилки.

Анжеліка Перальта Рамос, La Nación, Аргентина

База даних зарплатні урядових чиновників

Ілюстрація 6. Зарплатня урядових службовців (The Texas Tribune)

Мені подобається робота, яку здійснюють невеликі незалежні організації на щоденній основі, такі, як ProPublica або Texas Tribune, у якій працює чудовий журналіст даних Райян Мерфі. Якби я робив вибір, я б обрав проект «База даних зарплатні урядових чиновників», створений у Texas Tribune (ілюстрація 6). Цей проект зібрав дані 660 тисяч зарплат, що отримують урядові працівники, у базу даних, користувачі якої можуть здійснювати пошук та генерувати журналістські сюжети. Шукати можна за установою, ім’ям чи зарплатнею. База даних проста, змістовна, вона робить публічною недоступну раніше інформацію. Її легко використовувати та з її допомогою можна автоматично генерувати сюжети. Це чудовий приклад того, чому Texas Tribune отримує більшість трафіку від сторінок із даними.

Саймон Роджерс, The Guardian

Повнотекстова візуалізація документів про війну в Іраку, Associated Press

Ілюстрація 7. Аналізуючи документи війни (Associated Press)

Джонатан Стрей та Джуліан Барджесс опрацювали докумети з війни в Іраку, і це є проривом у сфері аналізу та візуалізації тексту, де використання експериментальних технік обробки великого текстового масиву даних дало змогу висвітлити теми, які варті подальших досліджень (див. ілюстрацію 7).

За допомогою технік та алгоритмів текстового аналізу Джонатан та Джуліан створили метод, який показав кластери ключових слів, що містилися в тисячах документів уряду США, присвячених війні в Іраку, які були опубліковані на Wikileaks у візуальній формі.

Хоча цьому методу властиві обмеження, а сам підхід - експериментальний, він є інноваційним. Замість того, щоб намагатися перечитати всі документи або переглядати військові записи, маючи визначений заздалегідь намір щось знайти, тобто, вводячи певні ключові слова та переглядаючи результат, ця техніка вираховує та візуалізує теми/ключові слова, які мають особливе значення.

Зі зростанням обсягів даних – як текстових (електронні листи, звіти тощо), так і числових – які стають надбанням громадськості, пошук шляхів точного встановлення ключових зон інтересу ставатиме все більш і більш важливим – це захоплива підгалузь журналістики даних.

Синтія О’Мурчу, Financial Times

Нерозкриті вбивства

Ілюстрація 8. Нерозкриті вбивства (Scripps Howard News Service)

Один з моїх улюблених прикладів журналістики даних – це проект «Нерозкриті вбивства», виконаний Томом Хагроувом з Scripps Howard News Service (Ілюстрація 8). Він створив на основі запитів до урядових та публічних даних детальну демографічну базу даних про понад 185 тисяч випадків нерозкритих убивств, і після цього розробив алгоритм, який дозволяє шукати спільні ознаки та висувати припущення щодо потенційної присутності серійних убивць. У цьому проекті є все: важка праця над збором даних – кращих, ніж ті, що є в урядових структур, розумний аналіз з використанням технологій соціальних наук та інтерактивне представлення даних в онлайні – так, щоб читачі могли самостійно їх досліджувати.

Стів Дойг, школа журналістики імені Уолтера Кронкайта при університеті штату Аризона

Машина повідомлень

Ілюстрація 9. Машина повідомлень (ProPublica)

Мені подобається «Машина повідомлень»
та запис в «блозі ентузіастів» (Ілюстрація 9). Все почалося з того, що деякі користувачі Твіттера висловили цікавість з приводу отримання ними електронних листів від організаторів кампанії Обами. Люди в ProPublica звернули на це увагу й попрохали свою аудиторію пересилати їм будь-які листи, надіслані від імені кампанії. Їхня елегантна презентація показує візуальні відмінності між кількома листами, відправленими того вечора. Це видатний результат, бо вони самостійно зібрали дані (зрозуміло, невеликий фрагмент, але достатній для того, щоб скласти історію). Але ще більш чудовим є те, що вони розповіли історію про новостворений феномен, технологію «великих даних», застосовану в політичній кампанії задля спрямування повідомлень до конкретних осіб. Завдяки цьому ми відчуваємо смак майбутнього.

Брайан Бойєр, Chicago Tribune

Чартбол

Ілюстрація 10. Графік перемог та поразок (Chartball)

Один з моїх улюблених проектів у сфері журналістики даних – це робота Ендрю Гарсії Філіпса під назвою «Чартбол» (Ілюстрація 10). Ендрю – великий фанат спорту, який має ненаситний апетит до даних, неймовірний хист до дизайну та вміння писати код. За допомогою «Чартболу» він візуалізував не тільки перебіг історії, але й успіхи та невдачі окремих гравців та команд. Він створює контекст, він створює привабливу графіку, і його робота є глибокою, дотепною та цікавою – а я, кажучи це, навіть не є особливою фанаткою спорту!

Сара Слобін, Wall Street Journal

Переклад здійснено за підтримки фонду "Відродження"

 
 

Коментарі 0

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!