Журналістика даних: ПосібникЩо таке журналістика даних?

  • 9708 Перегляди
  • 0 Коментарі
  • 09/10/2012Дата публікації

Що таке журналістика даних?

Що таке журналістика даних? Можна відповісти просто: це журналістика, яку роблять за допомогою даних. Але ця відповідь не дуже корисна.

Ілюстрація 3. Дослідіть витрати вашого депутата (The Guardian)

І «дані», й «журналістика» є проблемними термінами. Деякі люди вважають, що дані – це будь-який набір цифр, найчастіше оформлений як таблиця. Двадцять років тому це був чи не єдиний вид даних, з якими мали справу журналісти. Але ми зараз живемо в цифровому світі, у світі, де майже все може – і майже все є – виражене через цифри.

Історія вашої кар’єри, стоп’ятсот тисяч секретних документів, взаємні контакти між вашими друзями в соціальній мережі – все це може бути (і є) описане за допомогою лише двох цифр – одиниці та нуля. Фото, відео, аудіо, все це передане тими ж двома цифрами – нулями та одиницями. Вбивства, хвороби, голосування за політиків, корупція та брехня: нулі та одиниці.

Що робить журналістику даних відмінною від інших видів журналістики? Мабуть, це нові можливості, що відкриваються завдяки поєднанню традиційного «чуття на новини» та здатності розповісти переконливу історію за допомогою самого лише масштабу та діапазону цифрових даних, які зараз є в нашому розпорядженні.

І ці можливості можуть постати на будь-якому етапі журналістського процесу: використовувати програмування задля автоматизації процесу збору та комбінування інформації від місцевої влади, поліції та інших державних установ, як це зробив Адріан Головатий (Adrian Holovaty) в проекті ChicagoCrime , а згодом у EveryBlock.

Можна використовувати програмне забезпечення для пошуку зв’язків між тисячами тисяч документів, як зробила газета The Telegraph, аналізуючи витрати депутатів.

Журналістика даних може допомогти журналістові розповісти складну історію завдяки використанню інфографіки. Вражаюча розповідь Ганса Рослінга (Hans Rosling) про візуалізацію бідності у світі на сайті Gapminder привернула мільйони переглядів з усього світу. А відома робота Девіда МакКендлеса з опрацювання великих числових масивів – таких, як показ суспільних витрат у певному контексті або забруднення довкілля, яке було спричинене, або, навпаки, якого вдалося уникнути внаслідок виверження вулкану в Ісландії – демонструє важливість чіткого зрозумілого дизайну на сайті Information is Beautiful.

Або ж завдяки їй можна пояснити, як журналістська історія пов’язана з конкретною особою – як це регулярно роблять BBC та Financial Times у інтерактивних представленнях бюджету (де ви можете дізнатися, як бюджетні зміни впливають на саме на вас, а не на узагальненого Васю Пупкіна). Чи можна розкрити сам процес збирання даних, як це з успіхом робить Guardian, ділячися даними, контекстом та запитаннями на своєму ресурсі Datablog.

Дані можуть бути джерелом інформації для журналістики даних, або інструментом, за допомогою якого журналіст розповідає історію – або і тим, і іншим водночас. Як і до будь-якого джерела інформації, до нього слід ставитися із скептицизмом; і як це буває з будь-яким інструментом, ми маємо бути свідомими того, як він може оформлювати та обмежувати ті повідомлення, які створюються з його допомогою.

Пол Бредшоу, університет Birmingham City

Переклад здійснено за підтримки фонду "Відродження"

 
 

Коментарі 0

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!